Europride – historia, idee, cele
Stop nietolerancji | 31 sierpnia 2010
Europride to największa, ogólnoświatowa parada organizowana przez LGBT (organizacja zrzeszająca mniejszości seksualne i działająca na rzecz ich równouprawnienia, nazwa postała od pierwszych liter słów: Lesbian, Gajs, Bisexual, Transgenders).
Parada odbywa się w okolicy Dnia Ulicy Krzysztofa (27 czerwca) dla upamiętnienia zamieszek na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych, które wybuchły w 1969 roku w Nowym Jorku właśnie na Ulicy Krzysztofa nr 55. Znajdował się tam pub dla homoseksualistów, który stał się zarzewiem i epicentrum konfliktu.
Od 1991 roku LGBT przyznaje jednemu z miast tytuł Europride. Miasto to staje się wtedy centralnym punktem obchodów, zjeżdżają do niego demonstranci z całego świata, obchody nabierają rozmachu i przyciągają opinie publiczną i media, na czym LGBT bardzo zależy. W zamyśle głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi na potrzebę równouprawnienia mniejszości seksualnych, nauka tolerancji, a także promocja dobrej zabawy. Jest to także okazja to ukazania dumy ze swej orientacji seksualnej. Mottem parady są trzy słowa: wolność, równość, tolerancja (odnoszące się oczywiście do haseł Rewolucji Francuskiej: wolność, równość, braterstwo).
W tym roku parada Europride odbyła się w Warszawie, 17 czerwca. Chociaż po wydarzeniach podczas Parad Równości w latach ubiegłych istniały obawy o bezpieczeństwo demonstrujących do większych incydentów nie doszło. Było to historyczne wydarzenie, bowiem była to pierwsza parada gejów i lesbijek na taką skalę w Europie Wschodniej. Wcześniej Europride odbywała się między innymi w Berlinie (rok 1993), Londynie (1992, 2006, a także zapowiedziana już parada w roku 2012), Paryżu (1997), a w Madrycie (2007), gdzie przyciągnęła rekordową liczbę 2,5 miliona uczestników. Głównym symbolem całego ruchu na rzecz równouprawnienia mniejszości seksualnych jest tęczowa flaga, która jest także jednym z symboli Europride.