Homoseksualizm w Ugandzie zagrożony karą śmierci

Aktualności | 4 listopada 2010

Uganda to jeden z krajów świata, w którym isnieją najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące homoseksualizmu. Homoseksualizm jest tam zakazany, a osoby o innej orientacji seksualnej są prześladowane i napiętnowane, skazywane na 14 lat więzienia.

Homoseksualizm w Ugandzie

Dla ugandyjskich posłów to jeszcze za mało. Według nich homoseksualizm jest najwyższym przestępstwem i tak też powinien być traktowany przez prawo. Dlatego też władze Ugandy dążą do zaostrzenia przepisów w tej kwestii.  Chcą, by za homoseksualizm groziła kara dożywocia, nowe przepisy miałyby również dopuszczać karę śmierci dla osób o odmiennej orientacji seksualnej, którzy są zarażeni wirusem HIV. Do więzienia miałyby trafiać również osoby, które stają w obronie homoseksualistów, promują go, bądź w jakikolwiek sposób wspierają. Obywtele Ugandy mają też obowiązek informowania władz o wszelkich jego przejawach.

W związku z zakrojoną na szeroką skalę kampanią pogrążającą homoseksualizm, działąnia władz przybierają coraz tragiczniejszy obrót. W październiku w jednym z ugandyjskich pism ukazała się lista 100 osób podejrzewanych o homoseksualizm. Obok nazwisk gazeta opublikowała wszystkie adresy zamieszkania. Poza tym zamieszczone w piśmie teksty nawoływały do powieszenia homoseksualistów. To ewidentne łamanie praw człowieka. po publikacji wiele z wymienionych osób zostało brutalnie pobitych, a ich domy uległy dewastacji. według znawców sytuacji w Ugandzie, intencja redaktorów była prosta i jednoznaczna. Celem było zatrzymanie podejrzanych i osadzenie ich w więzieniu.

Takie zachowania władz i celowo przygotowywane prowokacje budzą starch i sieją panikę. Ograniczanie prawa do wolności jest niezgodne z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Uganda nie jest w tej kwestii osamotnionym przypadkiem. Większość państw afrykańskich homoseksualizm uznaje za nielegalny. Jednak póki co tylko Uganda, żąda kary śmierci. Projekt, który ją przewiduje powstał ok. rok temu. Od tego czasu prześladowania się nasiliły, wprowadzenie projektu w życie może doprowadzić do zwielokrotnienia zatrzymań.

Zostaw komentarz