Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża

Organizacje pozarządowe | 31 sierpnia 2010

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża (czy Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, bo tak brzmi pełna nazwa tej organizacji) to ruch humanitarny, zrzeszający około 97 milionów wolontariuszy z całego świata.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża

Do jego statutowych zadań należą:

 • ochrona ludzkiego życia i zdrowia,
 • zapewnienie szacunku każdej istocie ludzkiej
 • łagodzenie i przeciwdziałanie ludzkim cierpieniom,
 • ruch przeciwdziała także dyskryminacji i prześladowaniom na tle narodowościowym, rasowym, politycznym, religijnym czy klasowym.

Historia Czerwonego Krzyża zaczęła się w Szwajcarii w 1863 roku. Tam finansista i filantrop – Henry Dunant – wstrząśnięty tym, co ujrzał na pobojowisku po bitwie pod Solferino (rok 1859) zorganizował spontanicznie wraz z okolicznymi mieszkańcami pomoc dla rannych. Co ważne ten spontaniczny ruch niósł pomoc rannym bez względu na ich narodowość. Po powrocie do rodzinnej Genewy, Dunant namówił czterech innych znanych obywateli tego miasta do współpracy. Tak Gustave Moynier, gen. Guillaume Henri Dufour, dr Louis Appia, dr Théodore Maunoir i właśnie Henry Dunant założyli późniejszy Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Jednym z pierwszych i najbardziej spektakularnych sukcesów organizacji było przeforsowanie tzw. Konwencji Genewskiej o polepszeniu losu rannych w armiach czynnych. Także czerwony krzyż (co ciekawe symbol MRCK to po prostu odwrotność flagi Szwajcarii) został uznany za znak ochrony wojskowej służby zdrowia. Od tej pory Czerwony Krzyż brał udział w niemal wszystkich konfliktach zbrojnych na świecie niosąc pomoc medyczną wszystkim stronom konfliktu.

Po II Wojnie Światowej przed organizacją stanęły nowe wyzwania. Zaczęto zwalczać skutki narkomanii, nowych epidemii, takich jak AIDS, a nawet zaangażowano się w walkę z bezrobociem w krajach rozwijających się. Poza działaniami terenowymi Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża prowadzi także prace nad rozwojem i poprawą międzynarodowego prawa humanitarnego. Prace te trwają do dziś, bowiem tak jak świat, tak i wojna się zmienia, a zapewnienie ochrony żołnierzom, cywilom i rannym jest coraz trudniejsze. Dzisiaj Czerwony Krzyż jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych znaków na świecie, a organizacja, która się za nim kryje jest największym i najważniejszym ruchem humanitarnym na naszej planecie.

One Response to “Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża”

 1. Kamila pisze:

  Witam

  Chciałabym zgłosić dyskryminację na stronie zapisanisobie.pl objawiającą się nietolerancją osób nienależących do kościoła oraz osób interseksualnych. Wystarczy założyć na tej stronie konto (zarejestriować się) aby ujrzeć takie pytania jak:
  Uczestnictwo we Mszy św: ? (brak opcji: nigdy, nie wierzę, należę do innej religii itp)
  Jakie znaczenie ma dla mnie wiara w Boga w życiu codziennym? [minimum 100 znaków)

  Dodam, że są to pola obowiązkowe przy rejestracji.
  W razie jakichkolwiek pytan czekam na korespondencję pod podanym mejlem oraz jestem gotowa przesłać kopię mejla od moderatora tej strony w tej sprawie.

  Pozdrawiam,
  Kamila

Zostaw komentarz