Muzułmanie świętują Kurban Bajram

Aktualności, Dialog kultur | 16 listopada 2010

Dzisiaj dla polskich muzułmanów rozpoczęły się obchody święta Kurban Bajram, czyli tzw. Święta Ofirowania. Większość uroczystości będzie miała miejsce na Podlasiu, gdzie mieszka największa liczba wyznawców islamu w Polsce.

Muzułmanie świętują Kuban Bajram

Kurban Bajram to drugie najważniejsze święto w religii islamskiej, które trwa 4 dni. Podczas święta muzułmanie składają ofiary ze zwierząt. Ofiarując zwierzę, człowiek w oddaje Bogu też siebie, swoje plany i aspiracje, idee i marzenia. Taka ofirara jest wyrazem najwyższego oddania się wiernego w ręce Boga i wyrażenie gotowości do dalszego podążania za dogmatami islamu. Ofiara przekazywana Bogu w dniu świątecznym nawiązuje do Ibrahima, który był gotów w imię religii poświęcić własnego syna.Wyznawcy islamu idą teraz jego śladem i co roku przygotowują Allahowi kurban, czyli właśnie ofiarę.

Muzułmańskie Święto Ofiarowania wzmacnia też więźi w społeczności islamskiej. Wierni bowiem symbolicznie dzielą się mięsem z ofiarowanej zwierzyny, tym samym budują fundamenty pod silne społeczeństwo oparte na zasadach braterstwa i przyjaźni. Po zmówionej modlitwie każdy na niej zgromadzony częstowany jest mięsem.

Zostaw komentarz