Nobel pokojowy dla chińskiego dysydenta

Aktualności | 8 października 2010

Cały świat mówi już o przyznaniu tegorocznej pokojowej nagrody Nobla. Milczą tyko Chiny. Trudno się spodziewac innej reacji, ponieważ jeszcze kilka dni temu władze Chin apelowały do Komitetu Noblowskiego, by nagrody nie przyznano Liu Xiaobo.

Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo

Komiete uznał jednak, że nie może milczeć wobec chińskich praktyk. Chiński knebel nie zadziałał. W uzasadnieniu Akademia podała, że nie może biernie przyglądać się sytuacji nagminnego łamania praw człowieka. Tegoroczny Nobel Pokojowy jest więc manifestacją przeciwko wykroczeniom przeciwko człowiekowi, do jakich dopuszcza ChRL I zgodnie z oczekiwaniami wielu środowisk został nim uhonorowany Liu Xiaobo – chiński dysydent, pisarz i rewolucjonista. Polski MSZ wyraził uznanie dla takiej decyzji. Tym samym jednak Komietet z Norwegii podjął duże ryzyko, narażając Xiaobo na to, że jego sytuacja polityczna może się pogorszyć.

Biografia Xiaobo jest drogą ciągłej walki o prawa człowieka. Wielokrotnie aresztowany i osadzany w więzieniu za szerzenie prawdy o ChRL, zakłócanie porządku publicznego i wyrażanie własnych poglądów. Teraz również odbywa karę 8 lat więzienia  za „działalność wywrotową”. Unia Europejska mimo wielu negocjacji w tej sprawie nie otrzymała żadnych informacji o procesie sądowym dysydenta., ciągle jednak monitoruje sytuację Liu Xiaobo.

Zostaw komentarz