Nowy Jork zalegalizował małżeństwa homoseksualne
Aktualności | 27 czerwca 2011
Małżeństwa homoseksualne, mimo wciąż rosnącej tolerancji społecznej, ciągle jeszcze wywołuje ogromne kontrowersje. Mierzą się z nimi kolejne kraje, które chcą uregulowania prawnego tej kwestii. Stany Zjednoczone pozostawiają decyzję w tej sprawie poszczególnym stanom.
Dotychczas małżeństwa zawierane przez osoby homoseksualne zalegalizowane były w:
- Massachusetts,
- Connecticut,
- Iowa,
- Vermont,
- New Hempshire.
Teraz do tego nielicznego grona dołaczył także Nowy Jork. Droga do tego jednak, nie była prosta. Została pokonana mimo głośnych sprzeciwów środowisk konserwatywnych, a także wielu ugrupowań religijnych i kościołów. Stan Nowy Jork 24 czerwca 2011 przyjął ustawę, która na jego terenie dopuszcza udzielanie ślubów gejom i lesbijkom. Dzięki temu już za 30 dni pary homoseksualne będą mogły zalegalizować tam swoje związki.
Dotychczas zmuszone były do uprawiania tzw. turystyki ślubnej. Do wyboru miałuy zaledwie 5 stanów, w których prawo było im bardziej przychylne. Od sierpnia z pewnością Nowy Jork stanie się kolejną stolicą homoseksualistów.
W Europie, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, nie ma zgodności prawnej w tej kwestii. Najbardziej liberalne są:
- Holandia,
- Belgia,
- Hiszpania,
- Norwegia,
- Szwecja,
- Portugalia,
- Islandia.
Dyskusja na ten temat toczy się jednak we wszystkich krajach Starego Kontynentu. Małżeństwa homoseksualne można zawierać także w Argentynie, RPA i Kanadzie. Wciąż jednak jest wiele miejsc na świecie, gdzie związki jednopłciowe są nieuznawane prawnie. W wielu krajach afrykańskich są wręcz nielegalne i obciążone poważnymi konsekwencjami – pozbawienia wolności, a nawet karą śmierci.