Pokojowa Nagroda Nobla 2011 przyznana!

Aktualności | 7 października 2011

Komitet Noblowski już po raz 91 przyznał Pokojowego Nobla. Tym razem nagroda została podzielona na trzy. Niezwykłości wydarzeniu dodaje fakt, że otrzymały ją 3 kobiety – dwie Liberyjki i Jemenka.

Do ostatniej chwili emocje podgrzewane były spekulacjami. Na tegorocznych zwycięzców typowano m.in. Helmuta Kohla czy Swietłanę Gannuszkiną. Wskazywano również na Unię Europejską czy telewizję Al-Dżazira. Istniało także duże prawdopodobieństwo, że Nobla otrzyma 33-letnia Egipcjanka Esrea Abdel Fattah – założycielka koalicji na rzecz usunięcia Hosniego Mubaraka od władzy. Pojawiały się też głosy, które za pewnik uważały zwycięstwo 27-letniej blogerki Liny Ben Mhenni, która relacjonowała przebieg jaśminowej rewolucji w Tunezji.

7 październia 2011 o godzinie 11:00 okazało się, że żaden z tych tropów nie był trafiony, choć faktycznie nagroda trafiła do reprezentantek Afryki. Pokojowego Nobla 2011 za „pokojową walkę o bezpieczeństwo kobiet i prawo kobiet do pełnego uczestnictwa w procesie budowania pokoju” otrzymały:

  • Ellen Johnson-Sirleaf – prezydent Liberii – piastująca to stanowisko jako pierwsza na kontynencie afrykańskim.
EllPokojowa Nagroda Nobla 2011

Ellen Johnson-Sirleaf, fot. Center for Global Development

  • Leymah Gbowee – uczestniczka i działaczka liberyjskiego życia społecznego, inicjatorka kobiecego ruchu chrześcijanek i muzułmanek, dzięki działalności którego zakończyła się wojna domowa w Liberii, owocem jej pracy jest wybór na prezydenta Liberii kobiety – Ellen Johnson-Sirleaf – w 2003 roku.
  • Tawakkul Karman –  zwolenniczka praw człowieka, rozwiązań demokratycznych, wolności słowa i działająca w tym duchu dziennikarka jemeńska. Orędowniczka pokoju i demokracji w Jemenie. Swojego Nobla zadedykowała ruchowi arabska wiosna, sprzeciwiającemu się władzy w krajach arabskich.

Nagroda podkreśla wagę i uznanie dla kobiet we współczesnym świecie. Docenia ich potencjał, siłę, odwagę i ambicje w walce o wolność. Uświadamia, że tylko równość płci jest gwarantem pełnej demokracji. Zachęca do tego, by kobiety w równym stopniu co mężczyźni wpływały na bieg wydarzeń i odnosiły sukcesu na tym polu.

Laureatki oprócz medali i dyplomów otrzymają 10 milionów szwedzkich koron do podziału. Nagroda zostanie im wręczona 10 grudnia w Oslo, w dniu rocznicy śmierci fundatora – Alfreda Nobla.

Zostaw komentarz