Polska Prezydencja w UE pod znakiem obrony praw człowieka

Aktualności | 20 czerwca 2011

Polska Prezydencja w Radzie UE rozpoczie się 1 lipca 2011. Potrwa pół roku. W tym czasie to Polska nadawac będzie ton rozmowom prowadzonym na szczycie. Organizacja Amnesty International chce, by ten czas wykorzystać szczególnie na obronę praw człowieka w Europie.

Polska Prezydencja pod znakiem obrony praw człowieka

W tym celu do przedstawicieli Prezydencji wystosowała rekomendacje, z nadzieją, że zostaną one uwzględnione i wdrożone. Rekomendacji jest 7, wszystkie oscylują wokół wolności i godności człowieka:

  1. Dążenie do zacieśnieia współpracy z krajami sąsiadującymi z Unią Europejską – w tej kwestii szczegołny nacisk AI położyła na sprawę Białorusi. Przekonuje, że kraje UE nie powinny być obojętne wobec zaistniałej tam sytuacji. Powinny wywierać nacisk na białoruskich przywódców, aby ci z szacunkiem podchodzili do praw człowieka. Obecnie Białoruś należy bowiem do krajów z wysoka liczbą więźniów politycznych, o których z imienia i nazwiska wspomina organizacja. AI sugeruje też, by skłonić Białoruś do wycofania się z kary śmierci. Organizacja zaapelowała także o odpowiedzialność przy negocjacjach akcesyjnych z Chorwacją. Jednym z warunków powinno być, według AI, osądzenie wewnętrzne wojennych działań Chorwacji  z lat 1991-1995.
  2. Odpowiedzialność rządów państw za naruszenia praw człoweika w ramach „wojny z terroryzmem” – tej kwestii szczegołny nacisk AI położyła na sprawę Białorusi. Przekonuje, że kraje UE nie powinny być obojętne wobec zaistniałej tam sytuacji. Powinny wywierać nacisk na białoruskich przywódców, aby ci z szacunkiem  Amnesty International zwróciła się do Prezydencji o nakłonienie wszystkich państw członkowskich do wyjaśnienia sprawy nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA, opowiedzenia się przeciwko uprowadzeniom i torturom oraz zachowaniu prawa do uczciwych procesów.
  3. Ochrona praw kobiet w Europie – wśród postulatów znalazła się działalność na rzecz wyeliminowania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, równości płci, ochrony praw kobiet.
  4. Integracja społeczności romskiej w Europie – apel AI dotyczący pełnej spójności polityki europejskiej wobec Romów w Europie oraz wprowadzenie przepisów umożliwiających ich integrację.
  5. Sprawiedliwe traktowanie migrantów i osób poszukujących ochrony międzynarodowej – działalność na rzecz ochrony praw człowieka w przypadku cudzoziemców, ujednolicenie standardów azylowych na terenie całej Unii Europejskiej.
  6. Wzmacnianie startegii wewnętrznej Unii Europejskiej dotyczącej praw człowieka – Prezydencja powinna nakłonić Unię Europejską do wstąpienia do Europejskiej Konwencji o Ochronie praw Człowieka i Podstawowych Wolności/
  7. Wspieranie obrońców praw człowieka – Prezydencja razem z Unią Europejską powinna zadabać o pomoc niewolonym obrońcom praw człowieka zapewniając im tymczasowe schronienie i procedurę wizową.

Amnesty International w czasie trwania polskiej Prezydencji zamierza monitorować wszelkie podejmowane działania w zakresie obrony praw człowieka. Po trzech miesiącach pojawią się już pierwsze wnioski.

Zostaw komentarz