Ramadan – czym jest dla muzułmanów?

Dialog kultur | 31 sierpnia 2010

Ramadan to szczególny czas w życiu każdego muzułmanina. Chociaż jest nieco podobny do chrześcijańskiego adwentu, wśród dzisiejszych wyznawców Islamu cieszy się dużo większym szacunkiem i jest ściślej przestrzegany niż chrześcijański adwent.

Ramadan

Ramadan jest dziewiątym miesiącem kalendarza muzułmańskiego. Ten kalendarz jest nico inny od gregoriańskiego, co roku wypada on w innym czasie (w roku 2010 trwa od 11 sierpnia do 9 września). Dla wyznawców Allaha jest on miesiącem świętym, ponieważ w tym miesiącu prorokowi Mahometowi objawił się archanioł Gabriel i przekazał kilka wersów Koranu, co zapoczątkowało objawianie świętej księgi Islamu.

Jest to miesiąc pokutny, w czasie którego odmawia się specjalne modły i zachowuje ścisły post. W tym czasie każdemu muzułmaninowi nie wolno spożywać żadnych pokarmów, ani pić żadnych napojów od zmierzchu do świtu. Ostatni posiłek spożywają oni przed świtem, a od momentu, w którym usłyszą wezwanie na poranne modły powstrzymują się od jedzenia i picia. W związku z tym powstały dwa tradycyjne posiłki – iftar (po zachodzie słońca) oraz suhur (tuż przed świtem). Poza tym, w tym miesiąciu muzułmanie powstrzymują się od palenia papierosów, a także nie uprawiają seksu. Post ten jest tradycyjnie uważany za ochronę przed karą Allaha. Wierni, którzy będą go przestrzegać wejdą do raju przez bramę ar-Rajan. Istnieją jednak od tej zasady wyjątki.

Ramadanu nie muszą przestrzegać kobiety w ciąży, karmiące dzieci, osoby chore psychiczne i podróżni, jednak muszą w zamian wybrać jakieś inne trzydzieści dni w roku na swój post. Muszą także, w ramach jałmużny, w czasie ramadanu nakarmić jedną osobę, której nie stać na tradycyjny, przyzwoity posiłek. Mimo iż Ramadan wydaje się dość restrykcyjną tradycją, wciąż jest obchodzony z wielką nabożnością, a nawet otoczony czcią. Problemy ze znalezieniem posiłku w czasie dnia mogą dotknąć nawet turystów, którzy podczas ramadanu postanowili odwiedzić jakiś muzułmański kraj.

Zostaw komentarz