Rasizm
Stop nietolerancji | 4 sierpnia 2010
Kolor skóry niegdyś decydował o pozycji społecznej człowieka. Ludzie o ciemniejszej skórze mogli być jedynie niewolnikami u „białych”. Takie relacji dawno zostały zakończone (niewolnictwo zniesiono w 1865 roku), jednak część „białego” społeczeństwa nadal odczuwa niechęć wobec osób o ciemnej skórze demonstrując to wyzwiskami, agresją, a nawet przemocą. Inne „kolorowe” nacje, takie jak Azjaci i Arabowie, również często padają ofiarą dyskryminacji rasowej.
Rasizm to element różnych ideologii. To przeświadczenie, że jedne rasy są lepsze od drugich. Stał się on istotną częścią nazizmu, który w ten właśnie sposób tłumaczył konieczność likwidacji „nieczystych” ras. Współcześnie, rasizm stracił na sile. Międzynarodowe prawo zabrania wszystkich praktyk rasistowskich, uznając je za zbrodnie przeciwko ludzkości. Jednak bardzo często „kolorowi” spotykają się z nietolerancją, bo jak inaczej można określić obrzucenie czarnoskórego chłopaka bananami lub nazwanie Chińczyka „Żółtkiem”.
Nie można bagatelizować jakichkolwiek przejawów dyskryminacji, mimo że są one znacznie mniej radykalne, stanowią realne zagrożenie. Mogą w krótkim czasie przeistoczyć się w znacznie silniejsze, rasistowskie ataki, które często prowadzą do głębszych sporów, np. na tle religijnym, kulturowym, narodowościowym, itd. Konieczne jest zwalczanie wszelkich objawów rasizmu już w zarodku. Niezbędna jest również edukacja w kwestii odmienności rasowej. Wiele badań potwierdza, że niechęć wobec innych rasy, wynika często ze strachu i niewiedzy na temat danej narodowości. Warto, więc poznać kulturę oraz samych „kolorowych”, aby stać się bardziej tolerancyjnym.