Światowy dzień przeciwko przemocy ze względu na płeć

Aktualności | 25 listopada 2011

25 listopada to szczególny dzień, jeśli chodzi o prawa człowieka. Na całym świecie obchodzony jest dzień na pamiątkę wydarzeń z 1960 roku na Dominikanie. To dzień przeciwko przemocy wobec kobiet.

25 listopada 1960 roku w Republice Dominikany reżim Rafaela Trujillo brutalnie odebrał prawa do życia 3 siostrom Mirabal. Kobiety jechały z kierowcą do więzienia, w którym osadzano ich mężów. Na miejsce niestety nie dojechały. Zginęły z ręki funkcjonariuszy policji na rozkaz dyktatora. Zostały pobite i uduszone. Dziś stanowią symbol walki kobiet z dyktatem.

Światowy dzień przeciwko przemocy według płci

W każdą rocznicę ich śmierci (od 1999 roku, kiedy ONZ oficjalnie uchwaliła ten dzień) szczególnie słychać wołanie o poszanowanie praw człowieka, praw kobiet, które ciągle muszą walczyć o równe traktowanie. Zwolennicy uwolnienia kobiet od dyskryminacji ze względu na płeć apelują o zaprzestanie więzienia, bicia, okaleczania, gwałtów i przemocy seksualnej, które są niskim łamaniem praw człowieka. Mężczyźni, którzy deklarują swój sprzeciw dla przemocy wobec kobiet mogą aktywnie uczestniczyć w Kampanii Białej Wstążki.

Także w Polsce 25 listopada jest obchodzony wyraźnie. W tym dniu rusza kampania „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Czas jej trwania nie jest przypadkowy. Symbolicznie ma się ona zakończyć 10 grudnia, w którym z kolei obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Zostaw komentarz