Urodziny Nelsona Mandeli

Aktualności | 18 lipca 2012

W tym roku, 18 lipca, Nelson Mandela obchodzi swoje 94. urodziny. W tym dniu już po raz 3. świętować także możemy Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli.

Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Nelson Mandela, fot. openDemocracy

Ze względu na ogromny wkład Mandeli w walkę o prawa człowieka i demokrację, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło jego święto. Choć polityk wycofał się z życia publicznego już 9 lat temu, jego zasługi są wciąż żywe. Dla Republiki Południowej Afryki zasłużył się zdecydowanym odrzucaniem apatheidu. Był przeciwnikiem segregacji rasowej i dążył do tego, by obalić system polityczny w kraju na niej oparty. W rezultacie, w 1992 roku ludność RPA w wyborach zdecydowała o odrzuceniu apartheidu. W 1994 roku mieszkańcy kraju wybrali Mandelę na pierwszego w ich historii czarnoskórego prezydenta.

Walka z rasizmem i poszanowanie praw człowieka były jednak okupione przez Mandelę własnym szczęściem. 27 lat spędził w więzieniu, do którego trafił pod zarzutem zdrady stanu. Początkowo kara miała wynieść 5 lat, w trakcie jej odbywania jednak została zmieniona na dożywocie. Dopiero po interwencji władz i działaczy międzynarodowych, Mandela w 1990 roku opuścił areszt i stal się, obok prezydenta de Klerka, jedną z czołowych postaci Republiki. Jego zasługi zostały docenione na międzynarodowym forum. W 1993 roku przyznano mu pokojową Nagrodę Nobla. W tym samym czasie został też Człowiekiem Roku według różnych światowych magazynów. Fotel prezydenta RPA obejmował przez 5 lat. Po ustąpieniu ze stanowiska nie odszedł z życia publicznego.

Od 1995 roku zaangażował się w działalność społeczną. Organizował akcje uświadamiające na temat AIDS oraz założył fundację na rzecz afrykańskich dzieci. Nelson Mandela w sumie 67 lat swojego życia oddał polityce, walce o demokrację i wolność. W dniu jego urodzin, W Dniu Mandeli, można świętować razem z nim. Wystarczy 67 minut tego dnia poświęcić na działania dobroczynne. Warto też wziąć przykład z działacza wolnościowego i szerzyć sprawiedliwość i tolerancję.

Zostaw komentarz