10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Aktualności | 10 grudnia 2010

Już po raz 61 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Jest on świętowany w rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Tego samego dnia wypada Dzień Ochrony Praw Dziecka.

10 grudnia 1948 roku to ważna data. Tego dnia podpisano pierwszy w historii dokument, który szczegółowo i precyzyjnie określa prawa człowieka. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka przyjęta przez Organizację Narodów Zjednoczonych stała się fundamentem dla wszystkich kolejnych aktów, które chronią godność człowieka bez względu na płeć, wiek, rasę, obywatelstwo. Jest więc co świętować.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to także okazja do zastanowienia się, czy zapisy dotyczące praw człowieka są rzeczywiście przestrzegane. Są przecież kraje, że ciągle ma się je za nic. Ustroje polityczne wielu państw  stoją w sprzeczności z nimi w sprzeczności. Mimo wielu instytucji dbających o poszanowanie ludzkiego istnienia, wciąż prawa człowieka są nagminnie łamane.

Doskonale obrazuje to sytuacja laureata Pokojowej Nagrody Nobla – Liu Xiaobo, który obecnie odbywa karę w chińskim więzieniu, nie może więc osobiście odebrać dzisiaj swojej nagrody. Został skazany na więzienie właśnie za walkę o prawa człowieka. Jest symbolem poświęcenia na rzecz najwyższych wartości.

Zostaw komentarz